Stali ste sa obeťou neposedného organizmu, ktorý vám nedá spať? Je vaša myseľ najaktívnejšia práve vo chvíli, keď si ľahnete do postele? Často sa v noci budíte a ťažko sa vám opäť zaspáva? Máme pre vás hneď niekoľko tipov, ako sa s týmito vrtochmi vysporiadať.
Pod ťarchou každodenných povinností kráčajúcich ruka v ruke so stresom sa nám nedostáva kvalitného odpočinku. Nemáme čas sami na seba. Vďaka vnútornému nepokoju sa často dostávame do nekonečného kolotoča únavy a nespavosti. Ako si s tým poradiť?
1. Pravidelný denný režim
Jedným z najčastejších problémov a riešením zároveň, je váš denný režim. Aby ste si dopriali výdatný a kvalitný spánok, telo ho musí očakávať. Rovnako tak musí očakávať prebudenie. Nastavte si preto pevný denný režim, ktorý nebudete porušovať ani cez víkendy. Choďte spať a vstávajte v rovnakú hodinu s maximálnou odchýlkou jednej hodiny. Vaše telo si tak zapamätá, kedy je „čas vypnúť“ a dopriať si príjemných pár hodín zdravého spánku.
2. Kvalitný matrac
Nie je dôležité len to, kedy spíte, ale aj na čom spíte. Ak si každý večer usteliete na lôžku, z ktorého vás bolí celé telo už pri pohľade naň, neprispôsobuje sa vášmu telu a niekedy celé hodiny hľadáte správnu polohu na spánok, nastal čas na kúpu nového matraca. Kvalitný matrac predstavuje investíciu do plnohodnotného odpočinku, ktorý sa vám vráti už po prvej noci.
Správny matrac by sa mal vracať do svojej pôvodnej polohy. Jeho tvrdosť by sa mala odvíjať jednak od vašej váhy, ale aj od osobných preferencií.
3. Strava a pitný režim
Aspoň dve až tri hodiny pred spaním sa snažte nejesť, aby ste zbytočne nezaťažovali žalúdok. Taktiež sa vyvarujte ťažkým, mastným, veľmi koreneným, sladkým a tučným jedlám. Radšej svoju pozornosť zamerajte na tekutiny. Určite nepite sladké limonády alebo nápoje s obsahom kofeínu. Ďaleko rozumnejšou voľbou budú bylinkové čaje ako napríklad medovkový čaj alebo bylinné zmesi určené priamo na skvalitnenie spánku.
4. Miestnosť ponorená do tmy
Váš spánok sa stane výdatnejším a efektívnejším, pokiaľ svoje telo prijmete k produkcií hormónu zvaného melatonín. Ten sa totiž podieľa na riadení striedavého rytmu „deň-noc“ a aj na regulácii zmien ročných období. Jeho vyplavovanie navádza organizmus k spánku, a tak je jeho prítomnosť vo vašich žilách viac než žiadúca. Jeho produkciu môžete podporiť prostredníctvom doplnkov stravy alebo obyčajným zatemnením miestnosti, v ktorej spíte. Hneď ako sa ocitnete v tme, produkcia melatonínu sa automaticky zvýši.
5. Duševná hygiena
Cestu zo sveta nespavosti vám pomôžu vyšľapať aj preťahovacie a meditačné cvičenia robené pred spaním. Bezprostredne pred ľahnutím do postele sa vôbec neodporúčajú aeróbne cvičenia, ani iné športy, ktoré by vyžadovali rýchle pohyby alebo vyššie fyzické vypätie. Na mieste sú naopak preťahovacie cvičenia typu jóga, ktoré sú precvičované v kľudnom stave, prítmí a sú sprevádzané prípadnou aromaterapiou. K fyzickému cvičeniu môžete pripojiť následnú meditáciu alebo autogénny tréning. Tie vám pomôžu uvoľniť sa, upokojiť myseľ a povzniesť sa nad problémami, ktoré vás odrádzajú od spánku.