Pokiaľ ide o výživu psa, existuje veľa názorov na to, čo je pre psa správne. Každý má totiž iný prístup a iného psa pokiaľ ide o kŕmenie. Medzi základnú stravu patrí najmä granula, surové mäso a varená strava. V článku si vysvetlíme, aký je medzi nimi rozdiel a aké majú jednotlivé prednosti.
Granule
Dnes je normálne, že väčšina majiteľov psov kupuje kompletné krmivo pre psov v podobe granúl. Je to najrýchlejší a zároveň najjednoduchší spôsob kŕmenia, ktorý vyhovuje pre psov aj majiteľov. Ak si totiž majiteľ zvolí kvalitné granule zo špecializovaných obchodov namiesto obyčajných zo supermarketu, môže si byť istejší, že pes má vo svojej strave všetko, čo potrebuje ku kvalitnému životu.
Kvalitnejšie granule obsahujú bielkoviny živočíšneho pôvodu, stráviteľné sacharidy, tuky a vyvážený pomer vitamínov a minerálnych látok. Stačí tak jeden alebo dvakrát denne naplniť misku granulami a pes ostane zdravý a spokojný.
Surové mäso
Zástupcovia prirodzeného stravovania sú názoru, že najlepšie riešenia pre kŕmenie psa je barf, resp. surová strava. Takto sa doteraz totiž stravuje vlk, z ktorého sa psa vyvinuli. Skratka barf sa prekladá rôzne, ako napr. „bones and raw food“ alebo „born again raw feeders“. V podstate však oba výrazy vyjadrujú, že psy by mali jesť iba surové jedlo.
Takáto mäso pre psa zabezpečí hlavné dôležité bielkoviny, ako aj ďalšie živiny v najstráviteľnejšej a najlepšej forme. Netreba však zabúdať aj na to, ako surové mäso podávať. Dôležité je sledovať množstvá, čo nie je jednoduché, nakoľko výživové potreby sú u každého psa iné.
Nevýhodou môže byť skladovanie zásob surového mäsa. Nie každý má doma vyhradenú mrazničku a priebežné nákupy môžu viesť k vyšším nákladom. Ďalej si je treba nájsť dosť času a energie na prípravu mäsa, ovocia a zeleniny pre psa.
Varená strava
Nájdu sa aj zástupcovia, ktorý odporúčajú pre psov varenú stravu. Je to však zložité kŕmenie, nakoľko je potrebné vedieť čo pes vyžaduje a v akom objeme. Taktiež je potrebné túto stravu každý deň uvariť, čo zaberie dosť času, na čo treba myslieť ak napr. pracujete. Treba počítať aj s tým, že hoci si stále všetko dobre naštudujete, je tu šanca, že neodhadnete dobrý pomer jednotlivých živín a vás pes bude podvyživený.