Keď vidíte na ceste štvorkolku, možno si ani neuvedomujete, že týchto strojov existuje niekoľko typov. Na prvý pohľad zaujme predovšetkým štvorkolka športová, ale ak chcete viacúčelový stroj odporúčame vám sa poobhliadnuť po štvorkolke úžitkovej. Poďme sa spoločne pozrieť na zúbok, teda lepšie povedané, na vlastnosti jednotlivých typov štvorkoliek.
Športová štvorkolka pre zábavnú jazdu
Oproti ostatným typom štvorkoliek sa športová (Quad) líši pohonom len na zadných kolesách. Motoristi si ju ku kupujú kvôli svižnej jazde a zábave. Dokáže vás prekvapiť dynamikou, ale tiež rýchlosťou. Športovú štvorkolku môžete vziať na klasické cesty i do lesného terénu. V zime zameňte kolesá týchto štvorkoliek za snehové pásy a plne vám nahradia snežné skútre Lynx. Špotrová štvorkolka je určená naozaj pre každého jazdca, pretože si môžete vybrať model s manuálnou alebo automatickou prevodovkou. Výber závisí od vášho štýlu jazdy.
Úžitková štvorkolka pre ťažkú prácu
Úžitková štvorkolka (ATV) je stavaná tak, aby zvládla ťažkú prácu, a preto jej výrobcovia dožičili pohon na všetky štyri kolesá. Jej najväčšou devízou je však to, že sa k nej dajú pripojiť rozmanité pracovné nástroje. Behom sekundy sa tak zmení na kosačku alebo stroj na siatie. Kardanový pohon úžitkovej štvorkolky tlmiaci vibrácie vám umožní jazdu po každom náročnom teréne. Viete, čo si majitelia úžitkových štvorkoliek chvália najviac? Že sa dokáže po práci zmeniť na vozidlo, ktoré umožňuje rovnakú zábavu ako športová štvorkolka.
Nákladná štvorkolka pre odvoz nákladu
Nákladnú štvorkolku (CUB, UTV) spoznáte na prvý pohľad vďaka volantu, ktorý nahradil riadidlá. Okrem toho disponujete tento typ štvorkolky uzavretou kabínou pre jazdca a spolujazdca. Skoro všetky nákladné štvorkolky majú sklápaciu korbu. Táto štvorkolka vám odvezie ťažký náklad bez jediného zaváhania aj z terénu, do ktorého si úžitková alebo športová netrúfnu. Nie je však určená na jazdu plnú skokov či driftovania. Úžitkovej štvorkolke nemusíte vybavovať biele ŠPZ, ale v tomto prípade sa s ňou nedostanete na cesty prvej triedy. Naopak ak s ňou plánujete jazdu po cestách, budete potrebovať nielen ŠPZ, ale tiež poistenie, povinnú výbavu, helmu, okuliare a pravidelné technické kontroly.