Zo všetkých pôvodných pralesov je amazonský dažďový prales najväčší, a čo sa týka množstva živých druhov taktiež najrozmanitejší. Amazónia je domovom 20 miliónov ľudia vrátane 400 rôznych prírodných národov. Hlboko v pralesoch Amazónie žijú po tisíce rokov indiánske kmene, ktoré sú pre nás zahalené tajomstvom. Tamojší Indiáni si jednoducho užívajú svoj nespútaný život. Momentálne ich však sužuje vážny problém.
Na vymieraní kmeňa Indiánov nesú podľa správy brazílskeho Národného inštitútu svoj diel prichádzajúci drevorubači, chovatelia a osadníci. Domorodí ľudia bez predchádzajúceho kontaktu s okolitým svetom sa práve vynorili z amazonského dažďového pralesa v Brazílii a nadviazali kontakt so skupinou usadených Indiánov. Úradníci z organizácie minulý mesiac varovali, že izolované kmene museli čeliť hrozbám choroby a násilia, keď sa presťahovali na nové územie. José Carlos Meirelles, bývalý úradník oddelenia FUNAI, uviedol vo vyhlásení: „Jedná sa o úplne nové a znepokojujúce situácie a my v súčasnej dobe nevieme, čo s tým.„
V dôsledku obrovského nárastu priemyslu a hospodárstva v regióne sa rúbu stromy a pralesy doslova miznú pred očami. Do kampane na záchranu Indiánov kmeňa Awá sa zapojil aj britský herec Colin Firth. „Prales Indiánov Awá je ilegálne ničený kvôli ceneným drevinám. Akonáhle drevorubači na Indiánov narazia, vraždia ich. Luky a šípy nemôžu čeliť strelným zbraniam belochov,“ hovorí Firth.
Indiáni Awá
Awá alebo Guaja je ohrozená skupina Indiánov žijúcich vo východných lesoch Amazónie v Brazílii. V súčasnosti je ich počet okolo 500.
Takmer tretina z nich ešte stále nemá žiaden kontakt s vonkajším svetom. Podľa informácií bolo medzi rokmi 2003 – 2010 povraždených 450 pôvodných obyvateľov.
Obrí dažďový prales dodáva planéte pätinu kyslíka a vody, preto je jeho stav dôležitý pre rovnováhu celoplanetárneho ekosystému. Brazília je tiež veľmi rýchlo sa rozvíjajúcou priemyselnou krajinou, ktorá sa snaží vytiahnuť desiatky miliónov ľudí z chudoby. Ekonomický rozvoj je jedným zo základných argumentov pre rozsiahle výruby a ťažbu nerastných surovín v oblasti amazonského pralesa.
Situácia je vážna, no treba dúfať, že sa nájde dostatok kompetentných jedincov, ktorí to budú chcieť riešiť.
Zdroj: livescience.com
Foto: supremepundit.com