Zlato je jednou z možností, ako rozšíriť svoje portfólio. Okrem toho, že je vzácne, jeho hodnota prevyšuje úroveň ďalších aktív, a teda akcií alebo nehnuteľností. Najnovšie štatistiky dokazujú, že u väčšiny ľudí sveta dominuje investícia do zlata. Zo svojich zdrojov by mu venovali 5% až 15%. Väčšinou dopytujeme zlato kvôli nákupom na menové účty, na priemyselné a umelecké účely, alebo je to tzv. tezaurácia – hromadenie zlata súkromnými osobami ako poklad. Medzinárodný obchod váži zlato v unciach a jeho cena je pohyblivá. Obchod prebieha najmä so zlatými tehlami či prútmi o hmotnosti 350-450 trojských uncii, a teda 11-14 kg. Čo sa týka rýdzosti, tak tá by sa mala udržať na minimálnej hodnote 995/1000 a zaručená musí byť tiež čistota (zbavenie prímesí). Investičné zlato môže mať aj podobu mincí a plieškov. Skúsme sa ale teraz detailnejšie zamerať na celý priebeh takejto investície.
Kupujete istotu
Na úvod si treba uvedomiť, že fyzické zlato je univerzálna konečná mena. Tento rýdzi poklad nie je ani tak investícia sama o sebe, ale skôr akási forma „sporenia na horšie časy“. Väčšina z nákupcov si necháva zlato poistiť. Ide tiež o skvelý spôsob, ako zabezpečiť svoj majetok pri odovzdávaní ďalšej generácií. Ak už máte za sebou nejaký ten nákup zlata, možno je čas zamyslieť sa nad investíciou do toho papierového (banské akcie, investičné fondy…). Tomu sa však budeme ešte venovať.
Mince – zákonné platidlá
Moderné mince umožňujú investorom vlastniť zlaté zákonné platidlá s malou prémiou oproti kótovanej cene na trhoch. Hodnotovo sú zlaté mince dané takmer výlučne cenou zlata. Už tradične je zlato, striebro a platina k dispozícií aj vo forme investičných mincí. Pri nákupe investičného zlata ste oslobodený od platenia DPH. Takto to definuje smernica EÚ.
Numizmatické zlaté mince
Staršie a vzácne mince sú nakupované nielen pre svoj obsah drahých kovov, ale tiež pre ich historickú a estetickú príťažlivosť. Považujú sa za hybnú silu k cene zlata, čo znamená, že cena takýchto mincí sa zvyšuje rýchlejšie než bežná cena zlata. Jednolibrová zlatá minca je najčastejším numizmatickým kúskom. Predaj zlata, ktoré má svoju hlboko vrytú dejinnú hodnotu, sa teda zaručene oplatí. Ako pri víne, tak i tu platí, čím staršie, tým lepšie.
Certifikované zlato
Pokiaľ si zakúpite certifikát jednej z popredných bánk, tak získavate v podstate „nepridelené zlato“. V praxi to znamená, že vlastníte istý investičný stupeň zlata v banke, no reálne ho ešte nemáte. Banka sa certifikátom zaväzuje, že Vám zlato vydá, keď ho budete potrebovať. Ste teda jeho právoplatným majiteľom.
E-gold alebo digitálna zlatá mena
Digitálne zlato (DGC) – „goldgrammes“ alebo „e-gold“ sa stáva čoraz populárnejšie. Neexistujú tu však žiadne špeciálne pravidlá. Tento biznis funguje skôr v rámci samoregulácie. Poskytovatelia DGC nie sú bankami. Svojim klientom zriadia účty, odkiaľ môže byť zlato ihneď predávané alebo kupované. Takéto zlato sa využíva najmä ako investícia do niečoho ďalšieho, alebo ako elektronické peniaze medzi užívateľmi.
Investícia do papierového zlata
Jednou z možností je i investovanie do spoločnosti, ktorá vlastní baňu na zlato alebo skúma nové ložiská. Ak sa chystáte vložiť svoje peniaze do ťažobných firiem, mali by ste ich diverzifikovať v niekoľkých spoločnostiach. Takáto investícia je totiž rizikovejšia ako samotný nákup čistého zlata. Ďalej tiež môžete investovať do zlata prostredníctvom finančných produktov, ako sú napríklad opcie alebo šírenie stávkovania. V tomto prípade v podstate stávkujete na budúce pohyby v cene zlata. Ako každé stávkovanie, i toto so sebou prináša okrem plusov aj isté riziká.
ETF zlato – fondy ponúkané na burze
Ide o prostriedky, ktoré sledujú cenu zlata. Takáto zlato sa kupuje takpovediac prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi.
Veríme, že náš malý sprievodca Vám pomohol k troška lepšej orientácií ohľadom investovania do zlata a ak ste boli dosiaľ začiatočníkom, posuniete sa o úroveň vyššie.
Zdroj: moneyweek.com
Foto: fundsindia.com